Info: +372 646 0113
Shop:+372 55620005

Carinthia Insulation Garments

Kõrgkvaliteet tehtud Euroopas

Carinthia, mis on Goldeck Textile kaubamärk on üle 60 aasta pühandanud isolatsioonimaterjalide tootmisele kasutades nii naturaalset kui ka sünteetilisi kiudmaterjale kõige karmimate olukordade jaoks.
Carinthia tootearenduse eesmärk on saavutada maksimaalne efektiivsus optimaalse soojuse ja kaalu suhtes.

Külmailma kaitse

G-LOFT_LogoToodetud nõudlike missioonide jaoks
Pikaaegse uurimus- ja katsetustöö tulemusena on loodud Carinthia oma G-LOFT isolatsioon, mille loomisel võeti aluseks võrdlus naturaalsete hanesule omadustega. Enamus euroopa militaarvägedest on valinud endale G-LOFT isolatsiooni nii magamiskottides kui ka üleriietes. Samuti on tooted kasutusel ka paljudel eriüksustel ja korrakaitseorganitel. G-LOFT pakub tõhusat efektiivsust ka kõige karmimates olukordades samal ajal kaotamata puhkuseks vajalikku mugavust.

Carinthia soojusisolatsioon põhilised kriteeriumid nii professionaalsele kui ka tavakasutajale:

-kõrgeim termoisolatsioon
– väike pakkimissuurus (hästi kokkusurutav)
– madal kaal
– vastupidavus
– mugavus

TECHNOLOGY

Bi-Component-Fibre:
MEMORY EFFECT : The exceptionally fluffy and warming spiral form of the G-LOFT insulation is achieved through the molecular structure of the bi-component-fibre.
Special Fibre Blend:
Microfibres and „Low-Melt-Fibres“guarantee a permanent, fluffy G-LOFT insulation with the minimum possible packsize.
Natural Clustering
Similar to high-end down, G-LOFT products form „Clusters“. Air is trapped in countless small pockets and ensures an optimal insulation.

BENEFITS

Warm & Light

Maximum heat rating at a minimum weight: G-LOFT is measurably perceptibly lighter and has measurably higher heat rating/thermal efficiency for the same weight.
Highly Compressible

The miraculously small pack/weight ratio: When packed, air escapes from the G-LOFT insulation, which later quickly unfolds again due to the MEMORY EFFECT.
Top Wet Condition Performance

In contrast to down G-LOFT fibres absorb no moisture. This guarantees a high thermal rating/thermal efficency even in wet conditions.
Easy-Care

G-LOFT products can be machinewashed in standard domestic washing machines and are therefore perfect for allergy sufferers.
Highly Breathable

The breathable G-LOFT products guarantee a perfect temperature regulation outdoors and an optimal sleeping climate.

 

Carinthia_Military_02